Apie

Kalėdos yra didžiausia metų šventė visame pasaulyje, kuria kasmet paminimas Jėzaus Kristaus atėjimas į pasaulį – Jėzaus gimtadienis. Nors tiksli Jo gimimo data nėra žinoma, sutartinai Kalėdos daugelyje šalių (katalikiškų), taip pat ir Lietuvoje, švenčiamos gruodžio 25 d., o kai kuriose Rytų valstybėse (Rusija, Ukraina, Serbija, Makedonija, Moldova ir kt.) – sausio 6 d.

Kalėdų laikotarpis tradiciškai trunka 12 dienų nuo gruodžio 25 d. iki sausio 5 d., t.y. iki Trijų Karalių šventės. Prieš Kalėdas tęsiasi Advento laikotarpis (keturias savaites), kuris baigiasi per Kūčias – Kalėdų išvakares.

Ką reiškia žodis „Kalėdos“ ?

Lietuviškas žodis „Kalėdos“ gali būti kilęs iš baltarusių žodžio „koljadá“ ar latgalių žodžio „kalada“, kuris reiškia „plotkelė, išmalda“. Plotkelė lietuviškai vadinama kalėdaičiu.

Tikrąją žodžio „Kalėdos“ prasmę geriau atspindi angliškas žodis „Christmas“, kuris senojoje anglų kalboje reiškė „Crīstesmæsse,“ arba „Christ‘s mass“, t.y. „Kristaus mišios“ arba „Kristaus šventimas“.

Trumpesnis angliškas pavadinimas „Xmas“ kildinamas iš graikų abėcėlės, kurioje X yra pirmoji Kristaus vardo raidė „Xristos“, dėl to gavosi „X mass“, taip pat reiškiantis „Kristaus mišios“. „Kristus“ graikų kalboje reiškia „Pateptasis, paskirtas Dievo specialiai misijai“. Kristus kitaip dar vadinamas Mesiju nuo hebrajų (senovės žydų) žodžio „Messiah“.

Prancūzų, italų, portugalų, brazilų „Kalėdos“ (Noel, Natale, Natal) siejamos su lotynišku žodžiu „Dies Natalis“, reiškiančiu „Gimimo diena“ arba „les bonnes nouvelles“ – „geros naujienos“.

Kiti Kalėdų pavadinimai

Afrikietiškai – Kersfees
Angliškai – Christmas
Argentinietiškai, čilietiškai, kolumbietiškai – Navidad
Belgiškai – Kertfeest
Brazilijoje – Natal
Bulgariškai – Koleda
Čekiškai – Vanoce
Daniškai – Jul
Esperanto – Kristnaskon
Estiškai – Jõulupühi
Graikiškai – Christouyenna
Havajietiškai – Kalikimaka
Islandiškai – Jol
Ispaniškai – Navidad
Itališkai – Natale
Japoniškai – Kurisumasu
Kroatiškai, jugoslaviškai – Bozic
Latviškai – Ziemassvetkus
Lenkiškai – Boze Narodzenie
Makedonietiškai – Bozhik
Meksikoje – Navidad
Norvegiškai, švediškai – Jul
Olandiškai – Kerstgroeten
Portugališkai – Natal
Prancūziškai – Noel
Rusiškai – Rozhdestvo
Slovakiškai – Vianoce
Suomiškai – Joulua
Turkiškai – Noeliniz
Vengriškai – Karįcsonyt
Vietnamietiškai – Giang Sinh
Vokiškai – Weihnachten

Kalėdų simboliai

  •  Pirmiausia, pati Kalėdų eglutė yra visžalis medelis. Visais metų laikais išliekanti žalia spalva simbolizuoja amžiną gyvenimą.
  •  Žvaigždutės, kuriomis puošiame eglutės viršūnę, namus, simbolizuoja Betliejaus žvaigždę, kaip išsipildžiusio Dievo pažado žmonėms ženklą – atsiųsti Gelbėtoją pasauliui.
  •  Žvakutės primena, kad Kristus yra pasaulio šviesa, kuri pašalina tamsą.
  •  Vainikėliai simbolizuoja meilę, nes tikra meilė niekada nesibaigia, kaip ir vainikas neturi pabaigos.
  •  Raudonos uogos ant bugienio šakelių primena Kristaus kraują, pralietą ant kryžiaus už žmoniją.
  •  Kalėdinės dovanos, kuriomis keičiamės, dovanojame vieni kitiems, tai ne kas kita, kaip Dievo didžiausios dovanos žmonėms – Jo sūnaus Jėzaus, prisiminimas.
  •  Kalėdų senelis – dosnumo simbolis.
  •  Riestos saldainių lazdelės, kuriomis puošiame namus, kalėdines eglutes, primena piemenėlių lazdas, kurių dėka ganomos avys. Lazdelės primena, kad mes esame avelės, Kristaus ganomos, ir simbolizuoja Dievo vedimą.
  •  Varpeliai padeda surasti pradingusias aveles, pakviesti jas. Jie simbolizuoja sugrįžimą pas Dievą.
  •  Angeliukai pranešė apie Jėzaus gimimą, dėl to jie taip pat yra simboliška kalėdinė dekoracija.

Yra daug kalėdinių simbolių, tapusių kalėdinėmis dekoracijomis, tačiau ne Kalėdų senelis, ir ne Kalėdų eglutė yra centrinė Kalėdų figūra, bet užgimęs į pasaulį Jėzus.

Įdomūs faktai apie Kalėdas

1.   Didžiausia pasaulyje Kalėdinė dovana buvo Laisvės statula, kurią prancūzai padovanojo JAV 1886 m. Ji sveria 225 tonas ir yra 46,5 m aukščio.

2.  Populiariausia visų laikų kalėdinė daina yra 1942 m. išleista Bing Crosby daina „White Christmas“ (liet. Baltos Kalėdos).

3.  Anglijoje per visą XX a. buvo tik 7 baltos (su sniegu) Kalėdos.

4.  1644-1660 m. Anglijos puritonų lyderis O. Kromvelis buvo uždraudęs Kalėdinius vakarėlius ir dainas kaip amoralius tokiai reikšmingai dienai. Buvo galima tik melstis. Visi, kurie buvo pagauti švenčiantys, buvo suimami ir baudžiami.

5.  Kalėdinį kalakutą iš Prancūzijos atvežė jėzuitai, jis iki šiol kai kuriuose prancūzų dialektuose vadinamas „Jesuite“.

6.  Kalėdų Senelis arba Santa Klausas yra pagrįstas realiai gyvenusiu bažnyčios vyskupu Šv. Nikolajumi, kuris gyveno 3 a. Turkijoje. Jis pasižymėjo gerumu, slapta dovanodavęs dovanas ir pinigus vargšams.

7.  Kasmet pasaulyje parduodama apie 34-36 mln. eglučių Kalėdiniu laikotarpiu.

8.  Pirmosios kalėdinės eglutės buvo puošiamos vaisiais, žvakėmis, gėlėmis, kurie buvo per sunkūs eglutės šakoms, taip 1800 m. pradėti gaminti stikliniai kamuoliukai, kurie ir pakeitė šias sunkias dekoracijas, jie pavadinti lemputėmis.

9.  Aukščiausia pasaulyje Kalėdų eglė buvo 82 m aukščio, papuošta 2,8 mln. lempučių, pastatyta Brazilijoje Rio de Žaneire.

10. Indijoje Kalėdiniu laikotarpiu vietoj eglučių puošiami bananų medžiai.

11. Pati brangiausia pasaulyje Kalėdų eglutė yra Japonijoje Tokijuje, ji pagaminta iš 12 kg aukso ir yra verta apie 5 mln. litų.

12. Didžiausia netikra Kalėdų eglutė buvo užžiebta Italijoje popiežiaus Benedikto XVI – apšviesta 800 m aukščio eglutės forma ant Monte Ingino kalno.

13. Kaune sukurta aplinkai draugiška 13 m aukščio smaragdinė eglutė iš 40000 plastikinių perdirbtų butelių, kuri pateko į Gineso rekordų knygą.

14. Londone buvo pastatyta 12,2 m aukščio eglutė tik iš Lego kaladėlių.

Apie tikrąją Kalėdų prasmę

Geriausiai Kalėdų reikšmę atspindi ištrauka iš Evangelijos pagal Joną (3:16): „Dievas taip pamilo pasaulį, jog atidavė savo viengimį Sūnų, kad kiekvienas, kuris jį tiki, nepražūtų, bet turėtų amžinąjį gyvenimą.“

Jėzus, būdamas Dievo sūnus, tapo žmogumi ir atėjo į pasaulį, kad išgelbėtų žmones nuo pražūties ir atpirktų jų nuodėmes ant kryžiaus, kad atneštų šviesą ir džiaugsmą, tikėjimą, viltį ir meilę į tamsų pasaulį ir į žmonių širdis. Visi žmonės yra nuodėmingi ir vienintelis būdas išsigelbėti – patikėti Jėzumi, kuris mirė ant kryžiaus už mūsų nuodėmes. Kai patikime Jėzumi ir atgailaujame už savo nuodėmes, tampame Dievo vaikais, tuomet į širdį ateina ramybė, meilė, džiaugsmas, tyrumas, gauname amžino gyvenimo dovaną ir tikime, kad vieną dieną Dangus bus mūsų namai, ir Dievas pasirūpins visais mūsų poreikiais, kol gyvename žemėje. Tai pati didžiausia dovana iš Dievo, kokią gali gauti žmogus ir tai yra pagrindinė priežastis švęsti Kalėdas, tikroji šios šventės prasmė. Be to, su Kristaus gimimu prasidėjo krikščionybė, dėl to Kalėdos minimos ne tik kaip Kristaus gimtadienis, bet ir kaip krikščionybės pradžia.

Kalėdos šiuolaikiniame pasaulyje yra siejamos su kalėdinėmis dovanomis, kalėdiniais sveikinimais – atvirukais, Kalėdų muzika, giesmėmis, kalėdiniais valgiais, kalėdinėmis dekoracijomis, Kalėdų eglute ir Kalėdų seneliu. Daugelyje šalių besimokantieji ir dirbantieji laukia Kalėdų dar ir dėl to, kad gauna žiemos atostogas, per kurias gali šiek tiek pailsėti nuo darbų. Ne visi gali sau leisti pirkti dovanas, ruošti kalėdinius kalakutus šventinei vakarienei ar skristi paslidinėti į kalnus per Kalėdų atostogas, tačiau ne tai yra svarbiausia ir visi šie materialūs dalykai neturėtų užgožti tikrosios Kalėdų prasmės – kad tai laikas, kai Dievas parodė savo didžiulę meilę žmonėms, atsiųsdamas savo Sūnų.

Jei dėl kažkokios priežasties Tau liūdna Kalėdų belaukiant ar nejauti jokios jų prasmės – pakviesk į savo širdį Jėzų ir Tavo Kalėdų šventės tikrai taps Džiaugsmingomis Šv. Kalėdomis.

Džiaugsmingų, jaukių ir prasmingų Šv. Kalėdų, brangieji!