Kaip prižiūrėti puansetiją?

Tai, kiek ilgai džiaugsitės savo puansetija, priklausys nuo:

  1. Augalo brandos.
  2. Pirkimo laiko.
  3. Augalo priežiūros.

 

Pirmiausia, kai pasirinksite ir nusipirksite augalą, gerai jį suvyniokite ir paslėpkite, kadangi staigus temperatūros pokytis (pvz.: išnešus į šaltą orą), net ir kelioms minutėms, gali sunaikinti pažiedžius ir lapus.

 

Kai grįšite namo, atsargiai išvyniokite augalą ir padėkite, kur nėra tiesioginės šviesos. Nedėkite augalo arti prie šalto lango. Gali pasitaikyti, kad augalas pradės vysti tik parnešus jį namo, ir jam toliau blogės nepaisant ką bedarytumėte. Taip gali atsitikti dėl to, kad augalas buvo laikytas šaltomis sąlygomis parduotuvėje, prieš Jums jį nusiperkant.

 

Bendros Kalėdų žvaigždės (puansetijos) priežiūros taisyklės:

  •  Puansetijos mėgsta daug netiesioginės saulės šviesos. Geriausia punsetiją laikyti prie lango į pietus, rytus arba vakarus, tačiau kad augalas nesiliestų prie lango stiklo.
  •  Kalėdų žvaigždė mėgsta drėgmę, tačiau ne stovėjimą vandenyje. Kasdien tikrinkite dirvą. Prieš laistant augalą, dirvožemis turi būti išdžiūvęs. Laistant svarbu leisti augalui sugerti visą vandens perteklių. Per didelis vandens kiekis jai kenkia, dėl to, vandens neturi būti per daug, jo neturėtų likti vazonėlio lėkštutėje. Jei augalas pradės vysti ir mesti lapus, dažniau laistykite. Rekomenduojamas vandens kiekis priklauso nuo vazonėlio dydžio. Jei vazonas 4 cm skersmens, vandens reikėtų apie 0,2 l, jei 5 cm – 0,3 l, jei 6 cm – 0,4 l, jei 7 cm – 0,55 l, jei 8 cm – 0,7 l ir t.t.
  •  Puansetijai svarbus geras drenažas. Šaknys turi gauti pastovią drėgmę, tačiau nebūti vandenyje. Vazonėlio dugne galite paberti akmenukų, kurie palaikys drėgmę, kuri prailgins pažiedžių gyvenimą.
  •  Geriausia temperatūra puansetijai – 16-21 laipsnių dieną ir 10-13 laipsnių naktį. Aukšta temperatūra trumpina augalo gyvenimą, dėl to jo negalima laikyti prie radiatorių, židinių. Taip pat pavojinga mažesnė nei 10 laipsnių temperatūra. Venkite temperatūrų svyravimų.
  •   Augalo negalima laikyti prie orlaidžių, šalia durų ar langų, kur galimi skersvėjai.
  •  Puasentiją tręškite kas 2-3 sav. Naudokite vandenyje tirpias trąšas, skirtas naminiams augalams, su azotu, fosforu ir kaliu. Negalima tręšti žydinčių puansetijų.
  •  Persodinkite ją į didesnį vazoną. Naudokite gerai vandenį sugeriantį dirvožemį, turintį daug organinių medžiagų (durpių, samanų).
  •  Genėkite augalą, antraip jis užaugs per aukštas ir negražus. Genėdami, skabydami puansetijas, dėvėkite gumines pirštines ir būkite apsirengę drabužiais su ilgomis rankovėmis, kadangi puansetijų sultys gali suerzinti odą.
  •  Puansetiją galima išnešti į lauką pavasarį, kai jau nebėra šalčių pavojaus ir naktį vidutinė temperatūra 13 laipsnių ir didesnė. Atminkite, kad jam kenkia baltosios muselės. Nuo jų turėtų apsaugoti insekticidinis muilas. Lauke laikykite augalą šviesioje vietoje, kur būtų netiesioginiai saulės spinduliai ir kuklus pavėsis.

 

  •  Jei norite puansetijas naudoti kaip skintas gėles, tai įmanoma, tačiau reikia užlipinti augalo stiebo galiuką, kad netekėtų sultys, kurios ir padeda augalui ilgiau išsilaikyti. Nukirstą šakelę pamirkykite vaške, kuris sustingęs užlipins angelę, tačiau taip pat leis „gerti“ vandenį. Tai leis nuskintam augalui išsilaikyti iki savaitės.

 

Kad puansetijos netektų išmesti po Kalėdų, reikia ja tinkamai pasirūpinti. Tuomet ji ne tik bus gražus kambarinis augalas ištisus metus, bet ir kasmet per Kalėdas apdovanos Jus nuostabiomis spalvomis.

 

Žemiau pateikiamas rekomenduojamos puansetijos priežiūros kalendorius, jei norite, kad ji pražystų per kitas Kalėdas:

 

1. Po nužydėjimo  

Prieš nukrintant spalvingiems lapams, augalas paskleis žiedadulkes.

Kai augalas nužydės, palaipsniui mažinkite laistomo vandens kiekį, kol visi pažiedžiai (t.y. raudoni lapai) nukris, kad viršutiniai 2,5-5 cm dirvožemio išdžiūtų tarp laistymų, tačiau neleiskite augalui visiškai nuvysti ir išdžiūti stiebui. Laikykite ten, kur vėsesnė temperatūra (apie 10 laipsnių) – gali tikti rūsys ar garažas. Tokiu būdu sukursite dirbtinę meksikietišką žiemą šiam augalui. Nebelaistykite ir netręškite.

 

2. Kovo pab. – balandžio pr.

Kai augalas numes lapus ir išdžius, nugenėkite 8-20 cm. Pradėkite laistyti ir tręšti. Augalą laikykite 15-16 laipsnių temperatūros vėdinamame kambaryje.

 

3. Gegužė-birželis

Gegužės pr. padidinkite laistymą, nugenėkite apie 8 cm virš dirvožemio ir, kai pradės leisti naujus ūglius, galite persodinti į 2,5-5 cm didesnį vazoną arba tame pačiame vazone pakeisti drenažo akmenėlius ir dirvožemį. Nenaudokite žemės iš savo sodo, nes ji gali sukelti įvairias ligas augalui, geriau įsigyti švaraus mišinio parduotuvėje. Po persodinimo palaistykite, po 5 min. vėl palaistykite. Tuomet padėkite augalą prie lango, kur daugiausiai saulės šviesos. Laikykite 18-24 laipsnių temperatūroje ir laistykite, kai dirva išdžius. Kai pasirodys nauja atžala, tręškite kas 2 sav.

Birželio pr. išneškite augalą į lauką ir padėkite šviesioje su pavėsiu vietoje. Toliau laistykite ir tręškite.

 

4. Liepa

Liepos pr. apgenėkite po 2,5 cm nuo augalo viršūnėlių.

 

5. Rugpjūtis-rugsėjis

Tarp rugpjūčio 15 d. ir rugsėjo 1 d. nugenėkite naujus ūglius, palikite po 3-4 lapus ant kiekvienos atšakos. Jei laikėte augalą lauke, įneškite jį į vidų ir padėkite prie šviesaus lango. Laikykite augalą prie 18-21 laipsnių temperatūros ir toliau laistykite bei tręškite.

Nuo rugsėjo 1 d. negenėkite augalo.

 

6. Rugsėjo pab.-spalio pr.

Reikia augalui sudaryti tokias sąlygas (ilgų naktų-trumpų dienų režimas), kad jis būtų visiškoje tamsoje mažiausiai 12 val. per parą (geriau 14 val.) kiekvieną naktį 10 savaičių, t.y. apytiksliai nuo 17 val. vakaro iki 8 val. ryto. Puansetijai kliudo atsitiktinė šviesa nakties periodu. Augalą galite įdėti į kartoninę dėžę arba spintą, kad būtų visiškai tamsu. Naktį temperatūra neturėtų būti aukštesnė nei 13-18 laipsnių, antraip augalas gali nesužydėti.

Dienos metu 6-8 val. augalą reikia laikyti šviesoje, jei įmanoma, saulėtoje vietoje prie lango. Jei dienos tamsios, šviesa gali būti ir dirbtinė (lempos). Dieną temperatūra turėtų būti 18-21 laipsnis.

Toliau tręškite ir laistykite augalą iki gruodžio vidurio.

 

7. Gruodžio vidurys

Gruodžio vidury turėtų pasirodyti spalva ant augalo pažiedžių, kai tai atsitiks, galite nutraukti ilgų naktų-trumpų dienų režimą. Nebetręškite, tik laistykit