KAIP ĮVEIKTI DEPRESIJĄ?

Ar Kalėdos gali praeiti tikrai džiaugsmingai (o ne su džiaugsmo „kauke“)? Atsakymas – GALI.

Pateiksiu nemažai patarimų, iš kurių, labai tikiuosi, kad surasite kažką ir savo atvejui – kaip kovoti su liūdesiu ir depresija.

Patarimai, kaip gydyti depresiją, yra išbandyti, surinkti, atrinkti ir surašyti su meile ir rūpesčiu, pritaikant savo asmeninę patirtį bei galvojant apie Jus, mieli, šiuo metu galbūt liūdintys skaitytojai…

Tiesa, čia nerasite pasiūlymų – išgerti antidepresantų ar kreiptis į psichologą/psichiatrą. Kodėl? Vaistai ir gydytojai galbūt reikalingi ribiniais atvejais, bet apie tai negali nuspręsti vienas žmogus, tad tikrai siūlome to nesigriebti kaip „lengviausio“ kelio, nes tai nėra lengviausias kelias, greičiau užburtas ratas, iš kurio sunku išeiti.

Yra daug kitų efektyvesnių ir saugesnių būdų įveikti depresijai (mano nuomone). Aš tuo tikiu ir tai išbandžiau. Skaitykite toliau ir spręskite patys..:)

 

1.    KOVOK!

 

Tai turbūt pats svarbiausias punktas. Nepaleisk visko be kontrolės, kovok, kad ir kaip sunku būtų, ir tikrai sugebėsi įveikti depresiją. Stengtis tikrai verta. Ištvėręs tai, būsi daug stipresnis.

 

 

2.    DUOK SAU LEIDIMĄ!

 

Taigi pirmiausia reikėtų išmesti visus „aš turėčiau“, „aš privalau“ ir „reikia“.

Tu neprivalai būti laimingas ir džiaugtis, jei norisi verkti ir esi liūdnas – turi tam teisę. Nekaltink ir negraužk savęs, kad nesijauti laimingas ir linksmas. Jausti liūdesį yra taip pat normalu, kaip ir jausti džiugesį. Nesi dėl to blogas žmogus ar nevykėlis. Išduosiu paslaptį – daugybė žmonių, kurie atrodo laimingi per Kalėdas, iš tikro nėra laimingi, ir net nesupranta tikrosios Kalėdų prasmės.

Duok sau leidimą klysti, nenupirkti tobulų dovanų, ne visus pasveikinti, ne visus aplankyti, sutrumpinti pasiruošimo šventėms laiką, leidimą jausti jausmus be vaidybos, leidimą pasakyti NE, netgi savo šeimai ir draugams.

Depresija yra liga, ir Tu esi trapus, dėl to turi save saugoti ir globoti. Atmink – Tu nesi nevykėlis, jei darai priešingai nei daro visi kiti. Sakymas TAIP, kai to nenori, verčia mus jaustis beviltiškai. Kiti žmonės, patikėk, taip pat norėtų taip elgtis, bet nedrįsta pasipriešinti masiniam spaudimui. Tad jei kažko atsisakysi, dauguma žmonių tai supras ir Tavęs nepasmerks. Nebijok, kad kažkam sugadinsi Kalėdas (dėl jų visų galvos užimtos savais, o ne tavais rūpestėliais).

 

3.   SUMAŽINK LŪKESČIUS

 

Išjunk televizorių, radiją, interneto portalus, bandančius diktuoti, kaip turėtum elgtis, atrodyti, „džiaugtis“. Visa tai – netikra sintetika. Kalėdos neprivalo būti tobulos kaip atviruke ar tokios kaip buvo pernai. Viskas keičiasi. Neprisirišk prie tuščių praeities tradicijų, kurių negali įgyvendinti, pvz. surinkti visą šeimą kartu. Sumažink asmeninius tikslus, ką privalai padaryti. Taip pat nelauk blogiausio:)

 

4.   NESIKNAISIOK PO PRAEITĮ

 

Nesivelk į gilias savo gyvenimo analizes, neknaisiok praeities, nes jos jau nėra ir iš to „kapstymosi“ tikrai visiškai jokios naudos.

 

5.   DARYK KAŽKĄ KITAIP

 

Jei Tave kankina blogi prisiminimai (galbūt per Kalėdas mirė Tau artimas žmogus, netekai darbo ar kt.), pakeisk juos gražiais ateities prisiminimais. Nesėdėk namie, neruošk tos pačios Kūčių vakarienės, kuri primena liūdnus dalykus, verčiau surenk draugų pietus ar pavalgyk restorane, ar sudalyvauk kalėdinėje mugėje/dirbtuvėse/labdaros renginyje. Jei gali sau leisti, per Kalėdas pasiimk atostogų ir išvyk į kelionę, kažkur, kur daugiau saulės ir šilumos, ar ten, kur tuo metu nešvenčiamos Kalėdos. Tai padės išvengti daugybės įsipareigojimų ir rūpesčių.

 

Nesilaikyk tuščių tradicijų, kurios neteikia džiaugsmo. Sukurk naujas tradicijas – gal tai bus šeimos skaitiniai; naktinis žygis; suneštinės vaišės; našlaičių aplankymas ir dovanėlių įteikimas – kažkas, kam reikia minimalaus pasiruošimo, bet tai suteiks maksimalų džiaugsmą.

Beje, neprivalai klausytis kalėdinės muzikos – pabandyk klasiką. Tyrimais įrodyta, kad klasikinė muzika daro stebuklus su žmogaus organizmu (taip pat ir nervine sistema).

 

6.    IMKIS GUDRYBIŲ

 

Palengvink sau gyvenimą per Kalėdas:

  • Užuot stovėjęs eilėse parduotuvėse ir automobilių spūstyse – apsipirkinėk internetu.
  • Užuot laužęs galvą, kokį daiktą padovanoti, jo ieškojęs po visą miestą ir stumdęsis eilėse – padovanok dovanų kuponą.
  • Užuot ieškojęs ir pirkęs ar piešęs popierinius atvirukus, kūręs ir rašęs ilgus tekstus – nusiųsk draugams ir artimiesiems elektroninius pasveikinimus. Jie būna labai linksmi, judantys, spalvingi, dainuojantys, šiuolaikiški (galima siųsti į išmaniuosius telefonus ar Facebook), arba išsiųsk tik pasirašytą atvirutę bei ilgų ir nenatūralių, iki begalybės besikartojančių tekstų – tai bus daug originaliau.
  • Užuot vargęs ir visą dieną ruošęs 12 Kūčių patiekalų bei šveitęs namus – geriau eik į svečius pas kažką kitą. Jei neturi pas ką eiti, tuomet negamink maisto, bet nusipirk gatavą. Jei žmonės nori namų gamybos maisto, tai jų problema – tegul patys ir gamina. Tiesiog paaiškink, kad apgailestauji, bet neturi tam laiko/energijos/noro ir daugiau nesiaiškink.
  • Užuot plušęs su namų puošyba – papuošk mini eglutę ar nusipirk jau gatavą papuoštą žaisliukais ir pastatyk. Tai kas paprasta, dažniausiai ir yra gražiausia.

 

7.    APRIBOK VAKARĖLIŲ KIEKĮ

 

Šventiniam laikotarpiui, kuris tęsiasi 2-3 savaites, būdingas vakarėlių ir renginių maratonas. Jų kiekis ir kokybė (daugybė mažai pažįstamų žmonių, kuriems reikia dirbtinai šypsotis ir bendrauti, nesveikas ir riebus maisto vėlai vakare, alkoholis) išvargina bei sutrikdo įprastą mitybos ir miego režimą.

Tu neprivalai dalyvauti visuose vakarėliuose, kur esi kviečiamas. Nebijok, kad kažkas įsižeis. Tiesiog pasakyk, kad turi daugybę reikalų ir būsi suprastas, kadangi tokiu laiku visi tų reikalų turi:)

Jei taip nutinka, kad negali išvengti kažkokio vakarėlio (pvz. įmonės darbuotojų), tuomet gali ten apsilankyti trumpam, pasirodyti bosui, pasveikinti kolegas su Šv. Kalėdomis ir atsiprašius išvažiuoti su „kitais reikalais“.

Na, o jei dalyvauji vakarėlyje, kuriame visai smagu būti, stenkis bendrauti su sau maloniais žmonėmis, nepersivalgyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu ir neužsibūti iki „paskutinio svečio“, kad spėtum žmogiškai išsimiegoti.

8.    ALKOHOLIS YRA DEPRESANTAS

 

Svaigieji gėrimai dažniausiai eina koja kojon su šventėmis ir vakarėliais. Pavartojus alkoholio, gali iš pradžių apgaulingai atrodyti, kad liūdesys pasitraukė, bet tai apgaulė, nes po to būna dar blogiau. Nepasiduok pilkai masei ir pilkam mąstymui, kurie sako gerti alkoholį! Įrodyta, kad alkoholis įstumia žmogų į dar gilesnę depresiją.

 

9.    MAISTAS

 

Persivalgymas veda į kaltės jausmą ir depresiją. Užkąsk prieš vakarėlius, kad nereikėtų persivalgyti nesveiko maisto. Geriau suvalgyti 1 gabaliuką pyrago, o ne tris, nes po to kankins kaltės jausmas.

 

10.  MIEGAS

 

Stenkis kuo geriau išsimiegoti, nebūk vakarėliuose iki galo. Tyrimai įrodo, kad yra ryšys tarp miego trūkumo ir depresijos. Stenkis gultis ir keltis tuo pačiu metu, venk persivalgymo ar fizinio aktyvumo likus kelioms valandoms iki miego, miegamajame nelaikyk TV ar kitos įrangos.

11.    IŠEIK Į LAUKĄ

 

Stengtis pabūti lauke šviesiu dienos metu, pasivaikščioti lauke bent 20 min. (pvz. per pietų pertrauką). Jei gali sau leisti, „sugrįžk“ į gamtą – nuvažiuok į parką, mišką, prie jūros. Nors bus sunku, nes lauke šalta ir sninga, bet vis tiek išeik, įkvėpk gryno oro, pajudėk.

Sportas pakelia organizme endorfinų (laimės hormonų) lygį organizme, o kardiosportas veikia kaip antidepresantas, jau nekalbant apie tai, kad padeda atsikratyti nereikalingų kgJ.

 

12.    ŠILUMA

 

Tyrimai parodė, kad šiluma gerina nuotaiką. Pagulėk šiltoje vonioje, išgerk šiltos arbatos.

 

13.   LAIKAS SAU

 

Rezervuok, „išsiplėšk“ ar kitaip pasidaryk laiką sau, pabūk bent 15 min. kasdien vienas, be jokių telefonų, žmonių, parduotuvių. Tuo metu gali pasivaikščioti, paklausyti ramios muzikos, nueiti į masažą, paskaityti knygą.

 

14.    NEKARTOK PRAEITIES KLAIDŲ

 

Prisimink, dėl kokių dalykų turėjai daugiausiai problemų per ankstesnes Kalėdas. Galbūt tai susiję su alkoholio vartojimu, per mažu fiziniu aktyvumu, šykščiu bendravimu su artimaisiais ir šeima. Jei šiemet to nekartosi, didelė tikimybė, kad kalėdinės depresijos pavyks išvengti.

15.    PLANUOK

 

Suplanuok, ką veiksi kalėdiniu periodu ir ką veiksi po švenčių, nes nežinomybė ir sprendimų atidėjimas didina stresą, o stresas savo ruožtu sukelia depresiją.

Planuodamas kalėdinį laiką, numatyk laiką miegui, skaitymui, pasivaikščiojimams lauke, su kuo ir kaip švęsi Kalėdas. Iš anksto paskirk dienas apsipirkimui, kepimui, draugų lankymui ir kt. Susidaryk perkamų daiktų sąrašą, sudaryk valgių meniu. Iš anksto išrink ir nupirk dovanas, jas supakuok. Nuspręsk, kokie darbai yra patys svarbiausi – nustatyk prioritetus, ir nesiek padaryti viską.

Taip pat planuok laiką po Kalėdų – tuomet bus ko laukti – kad ir pavasarinės žolės:)

16.   NEIŠLAIDAUK DOVANOMS

 

Neprivalai surasti ir nupirkti tobulas dovanas. Nesijausk kaltas, kad negali kažko nupirkti. Už pinigus ar dovanas nenusipirksi laimės.

Nusimatyk iš anksto, dar prieš pirkdamas dovanas, kiek nori išleisti pinigų dovanoms ir laikykis biudžeto. Nes kai prarandi kontrolę, pradedi jausti nusivylimą savimi.

Jei neturi daug laiko ir/ar pinigų dovanoms – sugalvok kažką geriau už dovaną: pavyzdžiui, dovanų kuponą „Smagiai praleisti laiką su Tavimi kartu po Kalėdų“ arba parašyk laišką, aprašydamas koks ypatingas yra Tau artimas žmogus arba nusifotografuok su tuo žmogumi ir padovanok jam gražiame rėmelyje įrėmintą nuotrauką.

Nesureikšmink žmonių, kurie Tave pasmerks dėl to, kad nenupirkai jiems brangios dovanos. Gali pasakyti tam žmogui atvirai, kad nupirktum, jei galėtum. Atvirumas nuima stresą ir puoselėja nuoširdžius santykius.

Geriau paaukok anonimiškai labdarai. Padovanok dovaną kažkam, kas negalės Tau atsilyginti tuo pačiu – tai keičia mūsų požiūrį save, pakeičia nuotaiką, pripildo širdį tikro džiaugsmo.

 

 

17.  PASITRAUK NUO „VAMPYRŲ“

 

Venk žmonių – „skrudžų“, „grinčų“ ir energetinių „vampyrų“. Nedelsdamas atsitrauk nuo tų, kurie kritikuoja, kaltina, tyčiojasi, erzina, žemina, negatyviai kalba. Nekentėk nė vienos minutės. Būk ryžtingas pasitraukti ir neklausyti.

 

 

18.  BENDRAUK PER ATSTUMĄ

 

Jei jautiesi vienišas per Kalėdas, o artimieji toli, pasinaudok šiuolaikinėmis technologijomis – skype, whatsapp ir bendrauk su toli esančiais mielais žmonėmis, nes toks bendravimas daug geriau nei jokio bendravimo. Nelik vienas.

 

 

19.    NEVAŽIUOK NAMO KALĖDOMS

 

Čia tiks tuo atveju, jei kasmet grįždavai namo Kalėdoms, bet šiemet to nenori, blogai jautiesi. Nebijok pasakyti NE.

 

20.    PRAŠYK PAGALBOS

 

Prašyk pagalbos iš šeimos narių, artimųjų, draugų, kaimynų, kreipkis į pagalbos grupes, bažnyčią, nelik vienas su savo skaudančia širdimi. Pagalbos būtina prašyti tiek dėl pabendravimo, išklausymo, tiek dėl buities darbų (tai ypač aktualu moterims, kurios linkusios laikyti visus kampus savo rankoseJ). Žmonės iš tiesų nori padėti daug labiau nei mums gali pasirodyti, ir kitiems žmonėms bus malonu Tau padėti, jei tik to paprašysi. O kartais padeda paprastas nuoširdus pokalbis su draugu.

 

21.   PADEDANTI RANKA

 

Bent trumpam pasistenk nukreipk dėmesį nuo savęs į kitus. Tu ne vienintelis kovoji su depresija. Daugybė žmonių pasaulyje yra vieniši, liūdni, prislėgti. Padėdamas pasveikti kitam, pasveiksi pats.

Tapk savanoriu, padėk likimo nuskriaustiems, vienišiems, skurstantiems, vyresnio amžiaus, neįgaliais žmonėms. Altruizmas, savanorystė padeda jaustis daug geriau, labiau pamilti save, tai ištraukia iš kasdienės rutinos, namų, vienatvės. Dalyvauk bažnyčios veikloje – ten daugybė prasmingo darbo kiekvienam. Pasistenk padaryti bent mažą paslaugą kažkam gatvėje, parduotuvėje, autobuse, kaimynystėje ar kt. – galbūt kažką pasisiūlyk ir nuvežk pas gydytoją, išklausyk, pasakyk gerą žodį, nupirk šiltos arbatos, apkabink…

Kartais žmonės abejoja dėl šio būdo ir sako – kaip galiu padėti kitam, jei pats esu „sudaužytas“, liūdnas, prislėgtas, kenčiantis, man pačiam reikia pagalbos? Tiesa yra tai, kad Tau reikia pagalbos. Bet tikra tiesa ir tai, kad pasistengdamas padėti kitam padarai stebuklą ir sau – depresijai tiesiog nėra vietos ten, kur galvojama apie kitus. Tai veikia. Tai meilės dėsnis. Dalijama meilė daugėja!

 

22.   DĖKOK

 

Juk turi kažką gyvenime, už ką galėtum padėkoti, nesikoncentruojant į tai, ko neturi. Galvok ne apie tai, kad kažko negali nupirkti, bet apie tai, kad turi laiko pabūti su šeima ir draugais, kurie priima Tave tokį, koks esi, kad turi visgi kažką, o kitas galbūt to neturi.

 

23.   ATLEISK

 

Priimk kitus žmones tokius, kokie jie yra, net jei jie skiriasi nuo Tavęs. Pasistenk pamiršti nuoskaudas ir visiems atleisti (kad ir kaip sunku būtų!). Kiti žmonės taip pat patiria depresiją ar stresą, daro klaidas, dėl to reikia juos užjausti, suprasti, daugiau atleisti.

 

24.    VENK KONFLIKTŲ

 

Paruošk atsakymus iš anksto tiems atvejams, kai kils įtampa: „Pakalbėkime apie tai kitą kartą“, išeikite į kitą kambarį, pasiūlyk pagalbą virtuvėje, pažaisk su vaikais, paskambink draugui. Nesirūpink dėl to, ko negali kontroliuoti, pvz.  kad Tavo dėdė eilinį kartą kibs į atlapus tėčiui. Tai jų reikalai.

25.   MAŽI DALYKAI

 

Pasilik laiko mažiems dalykams – pažaisk su vaikais, paveik tai, kas suteikia laimės (nors tai būtų ir pasivaikščiojimas parduotuvėje).

 

26.    JUOKIS

Džiaugsmas, juokas yra kaip vaistas mūsų kūnui ir sielai. Labai sveika šypsotis ir juoktis. Kai esame nuliūdę, reikia padaryti kažką juokingo. Pagalba kitam taip pat sukuria “linksmą širdį”.

 

27.    BLOGOS DIENOS PRAEINA

 

Gyvenime nėra nieko pastovaus. Kaip kažkas yra pasakęs: „Ir tai praeis“ – tiek blogos, tiek geros dienos praeina. Tiesiog žinok tai – kas blogos dienos baigsis.

Be to, niekad nepriimk rimtų sprendimų, kai jautiesi prislėgtas. Tu nematai tikros realybės. Ateis laimingesnė diena, kurią viskas atrodys kitaip, tuomet geriausia ir priimti sprendimus.

28.   KALĖDINIS ATVIRUKAS SAU

 

Parašyk sau Kalėdinį atviruką – atvirą, išsakant savo giliausius jausmus, išliejant liūdesį, nusivylimą, atsakant į klausimą „Kodėl man taip liūdna?“ arba „Ko aš norėčiau, kad nutiktų?“. Žmonės, kurie rašo apie tai bent kelias dienas iš eilės po 15 min., tampa pozityvesniais ir mažiau nusivylusiais.

_

29.   BŪK PASIRUOŠĘS

 

Depresija “mėgsta” užpulti tuomet, kai mažiausiai tikimės. Reikia būti pasiruošus sunkumams, žinoti iš anksto, ką daryti, kai jie ateis, negalvoti, kad savaime viskas ir visada bus gerai, reikia nuolat palaikyti ir saugoti save.

 _

30.   MELSKIS

 

Malda – tai vienas iš efektyviausių būdų, kaip pasiruošti sunkumams ir juos ištverti, kai jie užklumpa.

Depresija yra dvasinė liga – tai dvasiniai neigiami dalykai, su kuriais reikia kovoti dvasiniais ginklais. Tai ne politinė, o subtili, vidinė, nematoma kova, bet ji ne mažiau arši, nes žmogus nebemato vilties ir nori pasiduoti, atsisveikinti su gyvenimu, o tai reiškia pralaimėti. Už šią pergalę reikia kovoti mintimis, širdimi „išvyti“ neigiamas mintis, kurios yra netiesa. Tai gali būti nelengva padaryti, bet TIKRAI ĮMANOMA.

Kaip tai padaryti? Skirk laiko maldai, įsivaizduok gražius dalykus (gėles, gamtą, mylimus žmones), giliai pakvėpuok. Paskaityk Bibliją, nes Dievo žodis yra šviesa, padedantis kovoti su liūdesiu. Depresija nėra kažkokia nauja XXI a. mada, su ja susidūrė žmonės ir senovėje. Apie ją rašoma ir Šventajame Rašte, dėl to jame apstu gydančių nuo depresijos, padrąsinančių žodžių.

Žmogiška prigimtis linkusi nepripažinti, kad mums reikia pagalbos, bet Dievas kviečia mus ateiti pas Jį, kai esame prislėgti. Dievas nešaukia, nesibrauna per prievartą, Jis ateina ir kalba su Tavimi tyliai. Kad Jį išgirstum, turi pabūti tyloje – kreipkis į Jį.

Gali nejausti (bet gali ir jausti) staigaus pagerėjimo, abejoti ar nusivilti, bet Tavo užduotis – užsispyrusiai skirti laiko maldai. Ir Jis padarys stebuklą Tavo širdelėje. Jis pasakys tiesą apie Tave – kad net jei ir niekas Tavęs pasaulyje nemyli, kad ir koks blogas ar nusikaltėlis bebūtum, kad ir koks nevykėlis jaustumeis, kad ir koks vienišas, Dievas vis tiek Tave myli, niekad Tavęs nepaliks, laukia Tavęs, kad kreiptumeis į Jį ir tikrai nenori, kad kentėtum.

Kad ir kaip blogai būtų, nėra tokios situacijos, iš kurios Dievas negalėtų Tavęs ištraukti. Nėra nieko neįmanomo, kad negalėtum pradėti gyvenimo iš naujo.  Atmink, kol žmogus gyvas, ĮMANOMA ABSOLIUČIAI VISKAS. Tai tikra, patikrinta tiesa.