Kalėdų papročiai

Kalėdos švenčiamos labai įvairiai ir turi daugybę tradicijų. Žemiau pateikiamos kelios įdomios ir prasmingos Kalėdų tradicijos, kurios galbūt pritaps ir Jūsų šeimoje:

 

  •   Kūčių dieną tėvai atideda dalį pinigų, sudeda juos į vokus. Vaikai nupiešia rankų darbo atvirutes bei pašto ženklus ant vokų. Užklijuotus ir ištapytus vokus vaikai nuneša pasirinktoms labdarą renkančioms organizacijoms (vaikų namams, senelių namams, bažnyčioms, gyvūnėlių prieglaudoms ir pan.) ir slapta įmeta vokus į jų pašto dėžutes. Nereikia ant voko rašyti siuntėjo duomenų. Geri darbai nesididžiuoja…Ši puiki kalėdinė tradicija nuo vaikystės moko vaikus dalintis, dovanoti, duoti kitam, padėti stokojančiam, aukoti ir tokiu būdu pajausti tikrą Kalėdų dvasią.

 

  •   Taupyti pinigus kalėdinėms dovanėlėms skatinkite vaikus visus metus. Galima tam skirti specialias kalėdines taupykles. Artėjant Kalėdoms su vaikais ir jų taupyklėmis nuvažiuokite į parduotuvę ir leiskite vaikams išrinkti dovanėlių stokojantiems, našlaičiams už sutaupytus pinigus. Ši tradicija mokys vaikus ne tik būti dosniems, atjausti likimo nuskriaustuosius, bet ir taupyti pinigus.

  •   Dar viena šilta ir „duodanti“ Kalėdų tradicija – paskatinti vaikus surinkti nereikalingus žaislus, knygutes, rūbelius (tačiau nesugadintus, veikiančius, kad ir kitas galėtų pasinaudoti), sudėti juos į dėžutes, supakuoti kartu su vaisiais, saldainiais, kepiniais ir nunešti į vaikų namus padovanoti našlaičiams. Jei neturite daug daiktų, kuriuos galėtumėte padovanoti, galite drauge su vaikais prikepti gardžių sausainių, primegzti kojinaičių ir šalikėlių, pripiešti atviručių, pasodinti išmargintuose palinkėjimuose vazonėliuose kalėdinių žvaigždžių – puansetijų. Vaikai tokiu paprastu būdu išmoksta, kad duoti daug maloniau nei gauti…

 

  •   Drauge su šeima pabandykite atkurti kūdikėlio Jėzaus gimimo sceną – prakartėlę. Pasigaminkite gyvūnėlių iš plastilino, medžiagos, vatos, padarykite ėdžias, padėkite suvyniotą kūdikėlį Jėzų, pastatykite iš kartono iškirptas Marijos, Juozapo, trijų karalių, piemenėlių figūras. Nepamirškite Betliejaus žvaigždės, iškirptos iš folijos ir angeliukų su baltais sparneliais. Lai prakartėlę apšviečia žvakutės. Apkaišykite ją smulkiomis pušų ir eglių šakelėmis. Lai centrinė Jūsų namų figūra per Kalėdas bus ne raudonskvernis Kalėdų senelis, bet kūdikėlis Jėzus. Tai pripildys Jūsų namus prasmės, gerumo, meilės, šilumos.

  •   Susirinkite mėgstamas, gražias Kalėdines giesmes (CD), drauge dainuokite karaoke arba skambinkite turimais instrumentais (pianinu, akordeonu, metalofonu, skambaliukais ir t.t.). Nepamirškite klasikos „perliukų”.

 

  •   Drauge su šeima aplankykite bažnyčią Kūčių vakarą – Piemenėlių mišias.

 

  •   Drauge su šeima skaitykite Jėzaus gimimo istorijąBiblijos (Evangelijos pagal Luką ar kt.). Skaitykite visi paeiliui.

 

  •   Drauge su šeima skaitykite Kalėdines istorijas, pvz.: Charles Dickens “Kalėdų giesmė”.

 

  •   Kūčių vakarą kiekvienas užrašykite po 3 norus ir įmeskite juos į Kalėdines kojines. Kitais metais Kūčių vakarą išsitrauksite juos ir perskaitysite – pažiūrėsite, kas iš jų išsipildė.

  •   Dar vienas šaunus kalėdinis paprotys – visiems drauge gaminti kalėdines dekoracijas – iš popieriaus, kartono, folijos, plastilino, molio, vatos, siūlų ir t.t. Puoškite jomis namus, eglutę.

  •   Prasidėjus Adventui, pildykite Advento kalendorių – kiekvieną dieną tos dienos langelyje nupieškite kokį nors su Kalėdomis susijusį piešinėlį, nuspalvinkite skaičių. Arba galite ištempti ilgą virvę per visą kambarį ir kasdien su segtuku prisegti tos dienos piešinėlį su skaičiumi. Taip pat galite nupinti kalėdinį vainiką ir kiekvienos Advento savaitės pradžioje uždegti po vieną iš keturių žvakučių.

  •  Kasmet kiekvienam šeimos nariui nupirkite po kalėdinės eglutės dekoraciją ir pakabinkite ant eglutės. Metams bėgant, dekoracijų daugės ir vaikams bus įdomu peržiūrinėti istorines, jų amžiaus dekoracijas. Tuomet Jūsų kalėdinė eglutė jau nebebus teminė, suderinta spalvomis ir pan., bet daug įdomesnė – prisiminimų kalėdinė eglutė, pasakojanti šeimos narių gyvenimus…

 

  •  Paskatinkite vaikus prieš Kalėdas patarnauti bažnyčioje. Galbūt jie galės padėti papuošti, išvalyti bažnyčią, patarnauti per mišias kunigui arba sugiedoti Kalėdines giesmes chore su kitais vaikais. Gera patarnauti kitam, juk Kristus atėjo į šį pasaulį per Kalėdas tam, kad patarnautų žmonėms ir savo pavyzdžiu mokytų tai daryti ir mus.

 

  •  Kalėdiniu laikotarpiu vyksta daug labdaringų renginių, pasidomėkite, galbūt jiems reikalingi savanoriai ir tokiu būdu prisidėkite prie gerumo žinios skleidimo.

 

  •  Aplankykite likimo nuskriaustus žmones, kurie per Kalėdas vieniši – priimkite į savo šeimą Kūčių vakarienei vienišų senelių ar beglobių vaikų, leiskite jiems pasijusti šiltai ir jaukiai šeimos rate. Kitiems padovanota laimė Jums sugrįš su kaupu.

 

  •   Dar vienas iš kalėdinių papročių – surengti kalėdinį vaidinimą, kuriame dalyvautų visi šeimos nariai. Galite suvaidinti Marijos ir Juozapo kelionės į Betliejų, Kristaus gimimo, Trijų Karalių ir piemenėlių lankymo scenas, pasiskirstykite vaidmenimis, parenkite tekstus, pagalvokite apie aprangą, dekoracijas. Šį vaidinimą galite parodyti savo draugams. Bus ne tik puiki prasminga pramoga, bet ir proga pabūti drauge, sukurti kažką bendro, o svarbiausia – prisiminti svarbiausią Kalėdų prasmę – didelę Dievo dovaną žmonėms – Kristaus gimimą.

 

  •  Kristus atnešė mums amžiną gyvenimą. Perteikite šią simboliką puošdami visais metų laikais žalią kalėdinę eglutę. Iš pradžių, pvz. savaitę iki Kalėdų galite papuošti sausas medžio šakas kalėdiniais žaisliukais, o Kūčių išvakarėse žaisliukus perkelkite ant žalios eglutės, uždekite žvakutes ar elektrines lemputes, simbolizuojančias šviesą. Sakykite vaikams, kad iki Kristaus gimimo žmonės neturėjo amžino gyvenimo ir gyveno nuodėmėse, tačiau per Kalėdas gimė Jėzus, kuris išgelbėjo žmones iš nuodėmių ir padovanojo amžino gyvenimo dovaną.

  •   Pasimelskite per Kūčių vakarienę, padėkokite Dievui už praėjusius metus, už tai, kad esate visi kartu, sveiki, kad turite ko valgyti ir kuo apsirengti. Paprašykite laiminti Jus ir kitais metais. Palaiminkite vienas kitą ir palinkėkite gražių dalykų. Kalėdų rytą, prieš išpakuodami dovanas, padėkokite Dievui už visas gėrybes, kurias Jis suteikė Jūsų šeimai.

 

  •   Kalėdų rytą žaiskite kalėdinius žaidimus, jei už lango daug sniego – bėkite lipdyti sniego senio ir fotografuotis visa šeima prie jo, lenktyniaukite važiavimo rogutėmis varžybose, kaukitės sniego gniūžčių grumtynėse, čiuožinėkite ant ledo.

  •   Su šeima apsilankykite kalėdiniame koncerte, kur būtų atliekama prasminga, šviesi, linksma kalėdinė muzika, pvz.: G.F.Hendelio oratorija „Mesijas”

Iš visų šių tradicijų pati svarbių svarbiausia Kalėdų tradicija yra pabūti su šeima, artimaisiais. Mums brangūs žmonės yra daug svarbesni ir vertingesni už daiktus, dovanas, valgius, papuošimus, Kalėdų senelius ir Kalėdų eglutes.