Kilmė ir istorija

Puansetijos kilusios iš Meksikos ir Centrinės Amerikos, kur XIV-XVI a. actekai jas naudojo medicininiais tikslais ir gamino iš jų dažus. Jų sultys buvo naudojamos mažinti karščiavimą, o raudoni pažiedžiai – gaminti raudonus dažus. Jos ankstesnis pavadinimas – „flor de la noche buena” – šventos nakties augalas.

Augalas išpopuliarėjo iš pradžių JAV. 1825 m. jį iš Meksikos atsivežė JAV ministras ir botanikas Joel Roberts Pointsett. Jis viešėjo Meksikoje su vizitu ir šalia kelio atrado nuostabų krūmokšnį su didelėmis raudonomis gėlėmis. Jis atsivežė augalo auginių į savo šiltnamį JAV. Iš pradžių jį vadino „dažytais lapais“ ir „meksikietiškas ugninis augalas“. Vėliau jis pervadintas Puansetija (angl. Poinsettia) jos atradėjo Pointsett garbei. Puansetijos diena – gruodžio 12-oji – tai Joel Roberts Pointsett mirties diena.

Botaninį pavadinimą Euphorbia pulcherrima 1833 m. sugalvojo vokiečių botanikas Karl Ludwig Wilenow. Šis augalas išaugo jo šiltnamio plyšyje. Sužavėtas jo spalvos,  jis pavadino jį Euphorbia pulcherrima, t.y. „labai graži“.

 

Puansetijas XX a. pradžioje JAV išpopuliarino Ecke šeima, kurie susižavėjo šiais augalais ir 1900 m. pradėjo jas auginti lauke prie namų, vėliau pradėjo auginti šiltnamyje ir atrado būdus kaip juos veisti bei pradėjo jais prekiauti. Ecke ilgą laiką bene vieninteliai žinojo technologinę paslaptį, kaip išauginti tankų, kompaktišką augalą. Iš jų išveisto sodinuko buvo galima išauginti tankų, krūmingą augalą. 1990 m. vienas universiteto dėstytojas taip pat atrado šį metodą, tačiau Ecke šeima išliko didžiausiais šių augalų augintojais JAV.