Kalėdų senelis

Kalėdų senelis vilki raudonai baltais drabužiais, skrieja rogėmis, pakinkytomis 9 elniais. Kalėdų senelis gyvena Šiaurės Ašigalyje, Laplandijoje. Jis mėgsta pripildyti kojines smulkių dovanėlių ar padėti dovanų po eglute gruodžio 24 d. naktį. Į namus jis patenka pro kaminą arba orlaidę…

 

Kalėdų Senelio istorija

 

Kalėdų senelis kilęs iš Šv. Nikolajaus, gyvenusio 3-4 a. Turkijoje. Jis buvo krikščionių vyskupas, pagarsėjęs savo pamaldumu, dosnumu ir gerumu. Legenda pasakoja, kad jis išdalino visą savo paveldėtą turtą padėdamas vargšams ir ligoniams. Taip pat jis buvo vaikų ir jūreivių gynėjas. Šv. Nikolajaus diena švenčiama gruodžio 6 d. (t.y. jo mirties diena). Po jo mirties buvo manoma, kad jis iš dangaus nusileidžia kasmet gruodžio 6 d. ir aplanko vaikus, kurie buvo per metus geri, atneša jiems dovanų. Anot legendos, Šv. Nikolajus skrieja ant pilko arklio arba balto asilo. Jis buvo labai populiarus šventasis Europoje, ypač Olandijoje, Belgijoje, Austrijoje, Vokietijoje.

Po Reformacijos XVI a. daugelyje šalių buvo panaikinta Šv. Nikolajaus šventė, kadangi protestantai nepripažįsta šventųjų kulto, atsirado kiti Kalėdų veikėjai, pvz. Šiaurės Vokietijoje protestantai vietoj Šv. Nikolajaus turėjo Christkindl (Kūdikis Kristus), kuris atnešdavo dovanas vaikams.

 

Amerikietiškasis Santa Klausas, iš kurio atsirado ir lietuviškas Kalėdų Senis, atsirado XVIII a. pab. – iš Nick Dutch pravardės Sinter Klaas, sutrumpintos iš Sint Nikolaas (t.y. olandiškai Šv. Nikolajus). Šią tradiciją į JAV atvežė olandų naujakuriai naujoje savo kolonijoje Naujajame Amsterdame (Niujorke).

 

1804 m. John Pintard – Niujorko istorinės draugijos narys išplatino medinius raižinius, kuriuose buvo pavaizduotas Šv. Nikolajus su barzda, kojinės, pripildytos žaislų ir vaisių, pakabintos virš židinio.

1809 m. Washington Irving savo satyrinėje knygoje „Niujorko istorija“ aprašė į JAV atsikėlusių olandų tariamą tikėjimą Sinter Klaas, t.y. Šv. Nikolajumi, pavadino Šv. Nikolajų Niujorko globėju, apibūdino jį kaip senyvą vyrą, vilkintį tamsius drabužius, keliaujantį skraidančiu arkliu ir Kūčių išvakarėse dalinantį dovanas vaikams. Daugelis skaitytojų Irvingo apibūdinimus priėmė kaip faktą ir savo šeimose pradėjo taikyti olandų tradicijas, susijusias su Sinter Klaas.

 

1822 m. dr. teologijos ir klasikos profesorius Clement Clark Moore parašė trumpą eilėraštį savo vaikams pavadinimu „Šv. Nikolajaus apsilankymas“, kuriame kalba apie Nikolajaus apsilankymą per kaminą, pakabintas prie židinio kojines dovanoms. Jo Nikolajus buvo putlus ir apkūnus linksmas senas elfas, nešantis ryšulį žaislų ant savo nugaros, jo akys spindi, veide nuo šypsenos atsiranda duobutės, rausvi skruostai, platus veidas, apvalus pilvas. Jis skrido rogėse, pakinkytose 8 elnių.

Iliustratorius karikatūristas iš Bavarijos Tomas Nast XIX a. antroje pusėje pateikė dabartinį Santa Klauso (Kalėdų Senelio) portretą. Jis nupiešė daugiau nei 2200 karikatūrų laikraščiams, iš kurių dauguma buvo Kalėdų Senelio. Iki tol Šv. Nikolajus buvo vaizduojamas įvairiai – nuo rūsčiai atrodančio vyskupo iki nykštuko su vienuolio drabužiais. Nast piešė Kalėdų Senelį remdamasis Moore eilėraščiu ir pridėdamas nuo savęs – jis pridėjo, kad Kalėdų Senelis gyvena Šiaurės Ašigalyje, jo žaislų dirbtuvėse dirba elfai, jis turi visų pasaulio gerų ir blogų vaikų sąrašą, jis skaito vaikų adresuotus jam laiškus, stebi vaikų elgesį ištisus metus. Pats Nast Kalėdų Senelis buvo mažas kaip elfas.

 

Kalėdų Senelio charakteris taip pat buvo sukurtas. Prie to prisidėjo amerikiečių žurnalistas Francis Church, kuris 1897 m. laikraštyje New York Sun atsakė į vienos mergaitės laišką, kuri klausė, ar Kalėdų Senelis yra tikras ir egzistuoja. Žurnalistas mergaitei viešai atsakė, kad Kalėdų Senelis egzistuoja ir netikėti juo tas pats, kas netikėti meile ir gerumu.

 

1939 m. rašytojas Robert May sukūrė devintą Kalėdų Senelio elnią Rudolfą, kuris išpopuliarėjo dėl savo raudonos nosytės.

 

 

Kur gyvena Kalėdų senelis?

 

Niekas tiksliai nežino, kur iš tikrųjų gyvena Kalėdų Senelis, koks jo adresas. Kai kurie mano, kad jis gyvena stebuklingoje vietoje širdyse ir mintyse tų vaikų, kurie juo tiki. Kiti mano, kad jis gyvena Suomijoje netoli Šiaurės Ašigalio (Šiaurės poliaračio). Jo namai yra apie 8 km į šiaurę nuo Rovaniemi vietovės Laplandijoje. Jo ofisas yra paslaptingame Korvatunturi kalne. Tai populiariausias Kalėdų Senelio adresas. Kitos galimos gyvenamos vietos – Švedijoje, Danijoje (Grenlandijoje).

 

 

Kartu su Kalėdų Seneliu Laplandijoje gyvena ir jo paslaptingi padėjėjai: Snieguolė, kuri lydi Kalėdų Senį; daugybė elfų, besidarbuojančių žaislų dirbtuvėse; devyni elniai, traukiantys Kalėdų Senelio roges.

 

Kalėdų senio apranga

 

Kalėdų Senelis vilki raudonai baltą kepurę, turi baltą/žilą barzdą ir antakius, raudonas kelnes, raudoną su baltu švarką, juodus batus, juodą diržą, baltas pirštines, turi didelį pilvą, ant pečių neša raudoną dovanų maišą.

 

Kompanija „Coca Cola“ prisidėjo prie šiuolaikinės Santa Klauso išvaizdos. Nuo 1931 m. kompanija pradėjo reklamas su žmogaus dydžio (nebe nykštuku) Kalėdų Seneliu, geriančiu kokakolą. Šis Kalėdų Senelis vilkėjo raudonai baltą kostiumą, kadangi raudona ir balta yra „Coca Cola“ spalvos.

 

********

 

Iš tikrųjų Kalėdų Senelis yra sukurtas pasakų personažas, linksma kalėdinė tradicija, bet jis tikrai nėra pagrindinė Kalėdų figūra, nes tikros Kalėdos yra ne tuomet, kai ateina Kalėdų Senelis, bet kai užgimsta širdyje kūdikėlis Jėzus.

Prasmingų Šv. Kalėdų, brangieji!