Kaip prižiūrėti Kalėdinį kaktusą?

is augalas gali būti perduodamas iš kartos į kartą, kadangi yra ilgaamžis ir gana lengvai auginamas. Tik norint, kad jis sužydėtų per Kalėdas, jam reikia truputį didesnės priežiūros keletą savaičių iki Kalėdų. O gerai prižiūrimas kaktusas gali sužydėti net keletą kartų per metus.

 

Bendros Kalėdinio kaktuso priežiūros taisyklės:

  • Kalėdinis kaktusas mėgsta netiesioginę saulės šviesą. Laikykite jį prie lango. Vasarą jį galima išnešti į lauką, į pavėsį. Saugokite nuo tiesioginės saulės šviesos.
  • Augalui pavojingi dideli temperatūros svyravimai, skersvėjai, per aukšta ar per žema temperatūra. Nelaikykite jo prie orlaidžių, durų, židinių, radiatorių ir pan. Geriausia temperatūra – 18-26 laipsniai. Kalėdinis kaktusas netoleruoja šalčių, taigi, kai atšąla orai, juos reikia laikyti tik namuose, o ne lauke. Pavasarį, atšilus orams, prieš išnešant į lauką, iš pradžių jį reiktų išnešti porai val., po to palaipsniui ilginti laiką. Taip pat daryti ir prieš įnešant augalą atgal į vidų rudenį, kad prisitaikymas vyktų palaipsniui. Paminėtina, kad nors tai tropinis augalas, tačiau jo žiedai ilgiau išsilaiko vėsesnėje temperatūroje.
  • Kalėdiniam kaktusui reikia drėgmės. Drėgmės lygis turėtų būti 50-60%. Jei namuose oras sausas, sudarykite drėgnas sąlygas, pvz.: pastatykite dubenėlį su vandeniu prie augalo, taip pat galite įdėti vazoną į lėkštutę su smulkiais akmenukais/žvyru, kuri būtų pusiau pripildyta vandens.
  • Kaktusą laistykite tik tada, kai žemė bus išdžiūvusi (patikrinkite ją pirštais), neperlaistykite augalo. Taip pat apipurkškite vandeniu „lapus“. Rudenį ir žiemą laistykite mažiau, kad paskatintumėte žydėjimą. Nelaistykite augalo viršaus.

 

  • Geram drenažui Kalėdinio kaktuso vazonėlio dugne turėtų būti daug skylučių. Taip pat vazonėlio dugne įdėkite keletą vidutinio dydžio akmenukų.
  • Geriausias dirvožemis augalui organiškas, kuriame 1 dalis vazoninio dirvožemio, 2 dalys durpių samanų arba komposto ir 1 dalis šiurkštaus švaraus smėlio. Netinka smėlis iš pajūrio. Galima įdėti šiek tiek medienos pelenų, o jei žemė nederlinga – sauso karvių mėšlo.
  • Augalą tręškite naminiams augalams skirtomis skystomis trąšomis. Jį reikia tręšti 2-4 kartus per metus (nuo nužydėjimo iki rudens kartą per mėn.), tačiau netręšti 1 mėn. prieš žydėjimą (nuo spalio pab.) ir kai augalas žydi. Trąšos turi turėti ne didesnį nei 10% azoto santykį, taip pat daug kalio.
  •  Apkarpykite Kalėdinį kaktusą po keletą segmentų nuo kiekvieno stiebo 1 mėn. po nužydėjimo.
  • Kalėdinį kaktusą persodinti galima bet kada, kai nėra mezgami pumpurai ar augalas nežydi. Taigi tinka vėlyva žiema-ankstyvas pavasaris. Persodinti reiktų kartą per 2-3 metus į ne per didelį vazoną.
  •  Augalo lapus galima valyti distiliuotu baltu actu, iš pradžių actą išbandžius ant mažo lapo ploto.
  •  Atsargiai judinkite augalą, nes stiebų jungtys yra labai trapios.
  •  Tam, kad Kalėdinis kaktusas sužydėtų, reikia tinkamo tamsos-šviesos režimo, temperatūros ir riboto laistymo. Kartais gali nukristi kaktuso pumpurai. Dažniausiai taip atsitinka nuo perlaistymo, drėgmės trūkumo ar nepakankamos šviesos.

 

Žemiau pateikiamas rekomenduojamos Kalėdinio kaktuso priežiūros kalendorius, jei norite, kad jis pražystų per Kalėdas:

 

1. Po nužydėjimo iki kovo mėn.

Kalėdiniam kaktusui reikia leisti pailsėti iki kovo mėn. – laikyti vėsiame kambaryje mažai laistant (kai 5-7 cm žemės sausi, tada laistoma). Keletas lapų gali nukristi, tačiau neleiskite augalui visai išdžiūti. Netręškite ir negenėkite tuo metu.

 

2. Kovo mėn. – balandžio pr.

Dabar tinkamas laikas genėti augalą, nes prasideda naujas augimas ir pasirodo nauji ūgliai. Taip pat galima persodinti augalą. Vėl laistykite, kad žemė būtų šiek tiek drėgna.

 

3. Balandžio-gegužės mėn.

Normalus laistymas.

 

4. Birželio-rugpjūčio mėn.

Išnešti augalą į lauką, į pavėsį.

 

5. Rugsėjo-spalio mėn.

Augalą įnešti į namus ir laikyti 13-16 laipsnių temperatūroje, sumažinti laistymą, kol supumpuruos. Tuomet padidinti laistymą ir laikyti šiltesnėje aplinkoje.

 

6. Spalio vidurys-Gruodis

Kalėdiniai kaktusai turi būti laikomi vėsiame apie 10 laipsnių kambaryje, kur nėra jokios šviesos naktį 12-14 val., o dieną jis turi būti laikomas netiesioginėje šviesoje. Augalo netręšti ir palaipsniui mažinti laistymą (tik sudrėkinti kelis viršutinius cm). Šio režimo laikytis, kol augalas sužydės. Kai augalas sužydės, normaliai laistykite ir augalą laikykite ne žemesnėje nei 13 laipsnių temperatūroje.